Графитите по стените на сградите през годините са преминали през различен законодателен статут. И до ден днешен хората имат противоречиво мнение по въпроса дали това е законно, красиво или е просто проява на вандализъм. Не съм сигурна точно как стоят нещата от чисто правна гледна точка в България, но съм почти напълно убедена, че не е законно да рисуваш по ничия стена без изричното разрешение на собствениците на сградата. В същото време уличното изкуство създава един необикновен чар на градовете. И в основата си то е социално и изразява несъгласие с политики, социално неравенство и прочие.
През последните години сме свидетели на това как стана “модерно” собственици на заведения или други сгради, наемат художници, които да изрисуват свободните им стени с определени мотиви. Което придава пъстрота на градовете, но в същото време артистите, които “изповядват” истинската идеология на графити изкуството негодуват за това, че други техни колеги взимат пари за това и погубват смисъла на този вид изкуство.
Например един от световноизвестните графити художници Банкси в знак на протест, че едно от произведенията му беше продадено за огромна сума пари, го унищожи преди купувачът да може да получи експонатът си. Как стана това ли? В рамката на картината е бил вградил шредер, който се задействал минути след като картината му била продадена за 1 млн. британски лири.
Показност, която е адмирирана от едни и отричана от други. Една част от гилдията го намират за прекрасен демонстративен акт, благодарение на който художникът заявява позицията си, че изкуството му няма цена, а от друга страна мнозина осъдиха демонстрацията му, заявявайки, че това е твърде плоско и той е поредния голям лицемер.
Вие на какво мнение сте по темата? Изкуство ли са графитите и трябва ли за тях да се плаща или истинското значение на този вид проява е то да е за хората и да поставя теми, върху които да се замислят хората, защото са важни за обществото.