Редете пъзел, полезно е – част 1

Обикновено смятаме реденото на пъзели за хоби, начин за приятно прекарване и отпускане. Истината е, че освен да забавляват, те имат и многобройни ползи за здравето. От помощ на децата в развитието на определени умения до подобряване на паметта и настроението. За да се убедите и вие, прочетете следващите редове защо реденото на пъзели е препоръчително.

Умствени упражнения
Реенето на пъзели може да се разглежда като цялостно упражнение на мозъка, което влияе както върху дясната, така и върху лявата страна. Дясната отговаря за творчеството, емоциите и интуитивното мислене, а лявата е логическата, обективната и методичната страна. При пъзелите двете страни трябва да работят заедно, увеличавайки когнитивните функции. Тогава се активира и тилният лоб – областта, в която мозъкът свързва цветовете и формите.

По-добро визуално-пространствено мислене
За да сглобите пъзел, виждате различни малки парчета, които трябва да ги поставите в рамката на по-голямо изображение. Правенето на това упражнение редовно помага да подобрите пространственото си мислене.

По-голямо внимание към детайлите
Когато решавате пъзел, особено ако частите са много сходни, е изключително важно да се обърне внимание на детайлите. Трябва да тренирате очите си, за да откриете малките разлики в цветовете или формите, които ще ви помогнат да завършите изображението. Способността да улавяте малки детайли може да ви помогне във всички аспекти на живота, особено на работното място. Когато сте по-подробни и точни, качеството на работа се подобрява

Подобрява паметта
Реденето на пъзели укрепва невронните връзки и увеличава генерирането на нови връзки. Това увеличава умствената скорост и мисловните процеси. Когато вземем парче, трябва да потърсите сред останалите цвят или форма, които имате предвид, и да визуализирате изображението в голям мащаб, за да видите кои парчета вървят заедно. Когато упражнявате частта от мозъка, отговорна за съхраняването на тази информация, спомагате да се поддържа и подобрява краткосрочната памет.

author avatar
hrislove
back to top